• rozciąganie po treningu

  5 najlepszych ćwiczeń na rozciąganie

  Im nasze ciało lepiej rozciągnięte, tym mniejszą mamy szansę na kontuzję. Dlatego każdy, kto myśli poważnie o sporcie, powinien pamiętać o prawidłowym rozciąganiu, by nasze mięśnie były gotowy na większy wysiłek. W artykule prezentujemy 5 najlepszych ćwiczeń rozciągających, idealnych przed wysiłkiem.

  Często patrzymy na rozciąganie jak na element treningu, który jedynie zabiera nam czas. Nic bardziej mylnego. Rozciąganie jest niezwykle ważne przy treningu, gdyż pomaga w zapobieganiu nadwyrężeń mięśni. Jakie ćwiczenia rozciągające sprawdzą się najlepiej?

  1. Mostek

  Mostek jest doskonałym ćwiczeniem na rozciągnięcie niemal całego ciała. Żeby doprowadzić go do perfekcji potrzeba praktyki, jednak po kilku próbach na pewno zobaczysz wyraźne postępy. Na początku ogranicz się do niewielkiego podniesienia się na rękach i nogach. Później możesz spróbować delikatnie położyć głowę na podłodze. Po wielu próbach będziesz w stanie wyprostować ręce i utrzymać pozycję.

  1. Kobra

  Kobra jest podstawowym ćwiczeniem rozciągającym, stosowanym zwłaszcza w yodze i pilatesie. Aby wykonać kobrę połóż się na brzuchu, następnie podnieś górną część ciała podpierając się rękami o podłogę. To ćwiczenie pomoże nam w rozciągnięciu mięśni brzucha oraz zginaczy stawu biodrowego. Kobra jest też świetna dla osób mających problemy z bólem w dolnej części pleców. Z czasem zakres ruchu stanie się coraz większy, co pozwoli nam zarówno rozciągnąć mięśnie, jak i pożegnać uciążliwy ból.

  1. Skłony na skos w siadzie rozkrocznym

  To ćwiczenie jest świetne zarówno przed treningiem, jak i po jego wykonaniu. Usiądź w rozkroku i wyprostuj nogi. Prawą ręką postaraj się dosięgnąć do lewej stopy. Utrzymaj przez chwilę taką pozycję. W ten sposób rozciągasz nie tylko mięsnie ud i łydek, ale też bok. To ćwiczenie wykonywane systematycznie pomoże Ci w rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni, zapobiegając tym samym niechcianym kontuzjom. Pomaga też w przypadku bólu dolnej części kręgosłupa.

  1. Motyl

  Motyl to kolejne świetne ćwiczenie na rozciąganie, choć skupia się głownie na jednej partii naszego ciała. Usiądź na podłodze tak, by podeszwy Twoich stóp przylegały do siebie (pozycja podobna do siadu skrzyżnego, tylko nasze nogi nie są skrzyżowane). Przyciągnij nogi blisko pachwin w taki sposób, abyś nie odczuwał dyskomfortu. W takiej pozycji nachyl się do przodu zaokrąglając plecy i chwytając za stopy. W ten sposób rozciągniesz wewnętrzne mięśnie, dolną część kręgosłupa oraz ścięgna.

  1. Ukłon japoński

  To ćwiczenie, z którym spotkasz się najczęściej na zajęciach fitness. Jest idealnym przerywnikiem przy tym typie treningu. By wykonać ukłon japoński usiądź w siadzie klęcznym, następnie wyłóż górną część ciała w kierunku podłogi, tak, by Twoje dłonie na niej spoczywały. Sięgaj rękami najdalej jak możesz, stopy pozostawiając na pośladkach. Czoło możesz również oprzeć na podłodze. To ćwiczenie rozciągnie Twoje plecy i pozwoli ciału na odpoczynek.

  Dzięki odpowiednio rozciągniętemu ciału nie straszna będzie Ci ani kontuzja ani, ani ból kręgosłupa.