• Rodzaje orbitreków – który wybrać?

  Aktywność fizyczna pod różnymi postaciami stale zyskuje na popularności w naszym kraju. Wciąż powstają nowe siłownie i warsztaty fitness. Jednak nie do każdego taka forma ćwiczeń przemawia. Dużo osób wciąż woli swoje własne domowe zacisze i ćwiczenia wykonywane w domu.
  Zdecydowanie jednym z najlepszych przyrządów do domowych ćwiczeń jest orbitrek.

  Czym jest orbitrek?

  Orbitrek to urządzenie, które swoim działaniem i wykonywanym na nim zakresem ruchu łączy w sobie trzy inne urządzenia. W orbitreku zawarty jest steper, bieżnia i rowerek. Inaczej mówiąc, ćwicząc na orbitreku angażujemy te same mięśnie, które pobudzone są właśnie na tych trzech urządzeniach. Ćwicząc na orbitreku wprawiamy w ruch, aż do 80% posiadanych mięśni, przy znacznie mniejszym obciążeniu stawów oraz z zachowaniem większej płynności ruchów, co z kolei bardzo pozytywnie działa na układ oddechowy i krążenia.

  Rodzaje orbitreków

  Na rynku obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje orbitreków, których podstawową różnicą jest sposób wytwarzanego obciążenia podczas wykonywania ćwiczeń. Tym modelami są wersje elektromagnetyczne i magnetyczne.

  System elektromagnetyczny opiera swoje działanie na sterowanych przez komputer elektromagnesach. To one zwiększają lub zmniejszają swoje oddziaływanie na koło zamachowe, odpowiadając na sygnały z komputera, a tym samym regulują obciążenie dla ćwiczącego. System ten jest bardzo wygodny, cichy i płynny w swoim działaniu. Niestety jest to wersja dość kosztowna oraz wymagająca od użytkownika stałego podłączenia urządzenia do prądu.

  Orbitrek magnetyczny również opiera swoje działanie na magnesach. Różnica tkwi w oddziaływaniu magnesów na koło zamachowe. Zamiast elektromagnetycznego oddziaływania, użytkownik ustala ich położenie względem koła zamachowego, a co za tym idzie stwarzany przez urządzenie opór. Odbywa się to za pośrednictwem silnika lub pokrętła.
  W przypadku wersji z silnikiem, komputer mechanicznie oddala lub przybliża magnesy, regulując obciążenie. W wersji z pokrętłem, sygnały elektryczne zastąpione są skomplikowanym systemem linek, które mechanicznie zmieniają położenie magnesów.

  Niewątpliwą zaletą systemu magnetycznego jest niska cena oraz brak konieczności stałego podłączenia do prądu w wersji z pokrętłem. Jest to jednak rozwiązanie dość zawodne. Duża liczba ruchomych elementów, szczególnie w wersji bez silnika, stwarza ogromne ryzyko licznych usterek. Mimo to orbitrek magnetyczny jest zdecydowane najczęściej wybieranym modelem do użytku w domowych warunkach. Niska cena powoduje, że cieszy się niesłabnącą popularnością.

  Orbitreki w sklepie sport-shop.pl

 • Jak wybrać domową bieżnię?

  Polacy ruszyli się z kanap. Ciężko w to uwierzyć, ale liczby i fakty nie kłamią. Bez trudu dostrzec można stale rosnącą liczbę osób uprawiających różnego rodzaju sporty, od drużynowych po indywidualne. Zdecydowanym liderem i najchętniej wybieranym sposobem na ruch jest po prostu bieganie.

  Kłopoty z bieganiem

  O ile w okresie letnim o czas i miejsce na bieganie nie jest trudno, to już z nastaniem jesieni i zimy wielu do tej pory pokonujących ogromne dystanse biegaczy musi odłożyć buty do szafy i oczekiwać poprawy pogody. Nie chodzi nawet o zwykłe lenistwo. Bieganie w deszczu, bądź przy ujemnych temperaturach na śniegu jest zwyczajnie niebezpieczne dla zdrowia i może skutkować poważnymi przeziębieniami, a nawet długotrwałymi kontuzjami.
  Pewnym rozwiązaniem jest siłownia na której dostępna jest bieżnia do biegania, jednak zwykle są to miejsca bardzo zatłoczone i słabo wentylowane, w których cała przyjemność z biegania gdzieś się ulatnia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup swojej własnej bieżni.

  Jak kupić bieżnię?

  Powszechnie przyjęło się mówić, że bieżnia elektryczna w domu to ogromny wydatek. Jest to półprawda. Faktycznie są na rynku bieżnie potrafiące kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak są to bieżnie w pełni profesjonalne, których możliwości zwykły biegacz nigdy nie wykorzysta. Do zastosowań amatorskich można bez trudu nabyć bieżnie w kwotach, które są dla większości z nas w pełni akceptowalne.
  Jak więc wybrać odpowiednią dla siebie bieżnie? Przede wszystkim warto znać dwa podstawowe jej rodzaje.

  Na rynku dostępne są wersje:

  – magnetyczne, które swoje działanie opierają na kole zamachowym. Biegacz musi samodzielnie wprawić w ruch taśmę, której prędkość będzie uzależniona od tempa biegu. Zatrzymanie również musi nastąpić poprzez zwolnienie biegu lub zeskoczenie z bieżni.
  Jest to obecnie dość archaiczne rozwiązanie. Z tego powodu zdecydowanie bardziej polecana jest druga wersja,

  – elektryczne, które swoje działanie opierają na silniku elektrycznym i komputerze sterującym. Użytkownik za pośrednictwem panelu ustala parametry biegu (szybkość, kąt nachylenia, czas itd), a resztą zajmuje się zamontowany w bieżni silnik.

  Ceny bieżni

  Znając już typ napędu bieżni, warto precyzyjniej określić jej parametry. Jeśli zależy nam na urządzeniu posiadającym pamięć treningów, z możliwością pomiaru tętna i ciśnienia, i na tej podstawie dobierającego tempo biegu, trzeba będzie się przygotować na większy wydatek. Zwykła bieżnia umożliwiająca po prostu bieganie, to koszt zaledwie kilkuset złotych. Na szczęście producenci dość elastycznie podchodzą do oferowanych opcji i z łatwością można dobrać urządzenie do posiadanych preferencji.

  T-shirty w sklepie Ozonee.pl

 • trening cardio

  Trening cardio – spalaj tłuszcz skutecznie

  Aby pozbyć się zbędnych kilogramów nie wystarczy ćwiczyć mięśni na siłowni. Co nam z tego, że będziemy umięśnieni, jeśli nie będzie ich widać przez nadprogramowy tłuszcz. Kluczem w uzyskaniu szczupłej sylwetki jest trening cardio, a więc taki, który przyspieszy nam bicie serca.

  Czym jest trening cardio?

  Trening cardio, znany także pod nazwą treningu aerobowego, polega na wykonywaniu ćwiczeń angażujących wiele grup mięśni, tak, by przyspieszyć tętno. Szybkość bicia serca podczas treningu powinna osiągnąć co najmniej połowę naszego maksimum, nie powinna za to przekroczyć 70%. Wszystkie czynności takie jak na przykład bieganie, jazda na rowerze, pływanie, czy nawet wchodzenie po schodach – zaliczają się do treningu cardio. Jest nastawiony właśnie na utratę masy ciała, w mniejszym stopniu na wzmacnianie mięśni. Słowem, jeśli serce bije Ci szybko, nie możesz złapać oddechu, a pot ścieka ci po twarzy, to Twoje cardio wykonujesz poprawnie.

  Ćwicz gdzie tylko możesz

  Wielką zaletą treningu cardio jest to, że można go wykonywać w każdym miejscu. Możesz biegać na zewnątrz, robić pajacyki w domu lub wybrać się na zajęcia z cardio, które w swojej ofercie ma prawie każda większa siłownia. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to butelka wody, bez której nie sposób jest rozpocząć intensywnego treningu spalającego. Istnieje wiele „szkół” treningu cardio – możesz stosować dłuższe, dziesięciosekundowe przerwy pomiędzy ćwiczeniami (oczywiście się nie zatrzymujesz, jedynie truchtasz w miejscu) lub zdecydować się na krótszy trening, z przerwami jedynie po pięć sekund. Dopóki Twoje serce będzie pracować na wysokich obrotach, dopóty możesz być pewien, że spalasz kalorie. Pamiętaj, żeby angażować wiele grup mięśni, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że utrata kilogramów przebiegnie szybciej.

  Trening cardio – najlepsze ćwiczenia

  Ćwiczeń cardio jest wiele, dlatego warto jest przyjrzeć się tym, które najskuteczniej pomogą nam w walce z nadwagą.Oto nasz wybór skutecznych ćwiczeń, które możesz wykorzystać podczas swojego treningu cardio:

  burpee – burpee, które niestety nie znalazło sobie jeszcze określenia w polskim słowniku, polega wykonaniu przysiadu, następnie odskoczeniu do tyłu tak, by znaleźć się w pozycji deski, powrotnego doskoku do przysiadu i wyskoku w górę. Angażuje mięśnie rąk, brzucha i nóg, jednocześnie skutecznie podwyższając tętno.

  podskoki z użyciem skakanki – wykonywane z odpowiednią intensywnością tzw. „skakanie na skakance” jest świetnym ćwiczeniem, które możesz włączyć do swojego treningu cardio. Możesz posłużyć wariacjami – skakać na jednej nodze, przy użyciu obu nóg lub przechodzić płynnie z jednej na drugą. Szacuje się, że podczas minuty skakania możesz spalić nawet 10 kalorii.

  bieganie – jest świetnym sposobem na to, by pozostać w formie. Podczas godzinnego biegu można spalić aż 600 kalorii. To doskonała opcja dla tych, którzy swój trening wolą przenieść na świeże powietrze, zamiast ćwiczyć w domu lub na siłowni.

  Pamiętaj, że niektóre ćwiczenia nie mogą być wykonywane przez wszystkich, dlatego warto upewnić się u fizjoterapeuty, które będą najlepsze dla Ciebie.

 • rozciąganie po biegu

  Dlaczego warto prowadzić dziennik ćwiczeń?

  Aktywność fizyczna jest dla nas zawsze korzystna, ale każdy może się czasem zdemotywować. Ważne, żeby odpowiednio się zorganizować, a trening przestanie być dla nas problemem. Tutaj z pomocą przychodzi nam dziennik ćwiczeń. W artykule mówimy o tym, dlaczego warto taki założyć i systematycznie go prowadzić.

  Dzienniki ćwiczeń – w domu i na siłowni

  Niezależnie od tego, czy ćwiczymy we własnym zaciszu, czy wybieramy się na siłownię, to powinniśmy się zaopatrzyć w dziennik ćwiczeń. Służy on jednej, prostej rzeczy – przypomina nam o tym, że przyszła pora na trening. Choćby patrząc na nasz dziennik leżący na komodzie możemy sobie od razu o tym przypomnieć. Tym z kolei, którzy wolą ćwiczyć na siłowni, może posłużyć jako element konsultacji z trenerem personalnym – możemy poprosić go, by dał nam swój własny dziennik, gdzie zapisane są nasze postępy i przepisać, by posłużyły nam jako inspiracja do dalszych ćwiczeń.

  Pomoc w postawieniu sobie celów

  Co chcesz osiągnąć poprzez swój program treningowy? Czy zależy ci na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, czy może wzmocnić ciało? Zapisz swoje postanowienia w dzienniku ćwiczeń. Ustal dokładnie: skąd zaczynasz i w jakim punkcie chciałbyś się znaleźć. Pamiętaj, by zapisać każdy szczegół treningu, włącznie z rozgrzewką i schłodzeniem. Możesz obok napisać ile mniej więcej dana czynność spala kalorii i jak bardzo pomoże Ci w osiągnięciu założonego celu. W ten sposób dodasz sobie motywacji i łatwiej będzie Ci zabrać się za ćwiczenia.

  Dziennik ćwiczeń – zobacz jakie zrobiłeś postępy!

  Jeśli brakuje Ci motywacji to pomyśl o tym ile już udało Ci się uzyskać dzięki treningowi. W końcu dziennik ćwiczeń to też nic innego, jak historia naszych poczynań. Otwórz więc na stronie sprzed paru miesięcy i przekonaj się, że wtedy robiłeś 30 pompek, a dzisiaj jesteś w stanie zrobić dwa razy tyle. Najlepiej jest też zapisywać swoje wymiary by zobaczyć, jak zmieniały się na przestrzeni czasu. Na ich podstawie możemy też wyznaczyć sobie realistyczne cele na przyszłość i powoli doskonalić swoją formę.

  Wyznacz sobie czas na relaks!

  W ciągu dnia większość z nas jest zabiegana i z trudem znajduje chwilę dla siebie czy najbliższych. Jeśli dołożymy do tego trening, to z odpoczynkiem może być jeszcze ciężej. Dlatego warto prowadzić dziennik ćwiczeń, bo pomoże nam on w zorganizowaniu sobie dnia. W swój codzienny plan treningowy wpisz także czas na relaks. Nie powinniśmy leniuchować, ale z drugiej strony jeśli przesadzisz z ćwiczeniami to możesz nabawić się kontuzji lub po prostu zniechęcić do ćwiczeń. Odpowiednia organizacja czasu wraz z chwilą na relaks pozwoli Ci zregenerować siły i przygotować się na kolejny trening.

  Kalendarz ćwiczeń jest doskonałym sposobem nie tylko na organizację czasu, ale także na motywowanie się do działania. Jeśli o treningu myślisz na poważnie i jesteś zdeterminowany, by osiągnąć swój cel, to taki dziennik z pewnością ułatwi Ci życie. Po jego zakupieniu i zapisaniu sobie swojego planu pozostaje już tylko jedno: ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć J

  http://lcw1seotest.pl/missisipi.html

 • rozciąganie po treningu

  5 najlepszych ćwiczeń na rozciąganie

  Im nasze ciało lepiej rozciągnięte, tym mniejszą mamy szansę na kontuzję. Dlatego każdy, kto myśli poważnie o sporcie, powinien pamiętać o prawidłowym rozciąganiu, by nasze mięśnie były gotowy na większy wysiłek. W artykule prezentujemy 5 najlepszych ćwiczeń rozciągających, idealnych przed wysiłkiem.

  Często patrzymy na rozciąganie jak na element treningu, który jedynie zabiera nam czas. Nic bardziej mylnego. Rozciąganie jest niezwykle ważne przy treningu, gdyż pomaga w zapobieganiu nadwyrężeń mięśni. Jakie ćwiczenia rozciągające sprawdzą się najlepiej?

  1. Mostek

  Mostek jest doskonałym ćwiczeniem na rozciągnięcie niemal całego ciała. Żeby doprowadzić go do perfekcji potrzeba praktyki, jednak po kilku próbach na pewno zobaczysz wyraźne postępy. Na początku ogranicz się do niewielkiego podniesienia się na rękach i nogach. Później możesz spróbować delikatnie położyć głowę na podłodze. Po wielu próbach będziesz w stanie wyprostować ręce i utrzymać pozycję.

  1. Kobra

  Kobra jest podstawowym ćwiczeniem rozciągającym, stosowanym zwłaszcza w yodze i pilatesie. Aby wykonać kobrę połóż się na brzuchu, następnie podnieś górną część ciała podpierając się rękami o podłogę. To ćwiczenie pomoże nam w rozciągnięciu mięśni brzucha oraz zginaczy stawu biodrowego. Kobra jest też świetna dla osób mających problemy z bólem w dolnej części pleców. Z czasem zakres ruchu stanie się coraz większy, co pozwoli nam zarówno rozciągnąć mięśnie, jak i pożegnać uciążliwy ból.

  1. Skłony na skos w siadzie rozkrocznym

  To ćwiczenie jest świetne zarówno przed treningiem, jak i po jego wykonaniu. Usiądź w rozkroku i wyprostuj nogi. Prawą ręką postaraj się dosięgnąć do lewej stopy. Utrzymaj przez chwilę taką pozycję. W ten sposób rozciągasz nie tylko mięsnie ud i łydek, ale też bok. To ćwiczenie wykonywane systematycznie pomoże Ci w rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni, zapobiegając tym samym niechcianym kontuzjom. Pomaga też w przypadku bólu dolnej części kręgosłupa.

  1. Motyl

  Motyl to kolejne świetne ćwiczenie na rozciąganie, choć skupia się głownie na jednej partii naszego ciała. Usiądź na podłodze tak, by podeszwy Twoich stóp przylegały do siebie (pozycja podobna do siadu skrzyżnego, tylko nasze nogi nie są skrzyżowane). Przyciągnij nogi blisko pachwin w taki sposób, abyś nie odczuwał dyskomfortu. W takiej pozycji nachyl się do przodu zaokrąglając plecy i chwytając za stopy. W ten sposób rozciągniesz wewnętrzne mięśnie, dolną część kręgosłupa oraz ścięgna.

  1. Ukłon japoński

  To ćwiczenie, z którym spotkasz się najczęściej na zajęciach fitness. Jest idealnym przerywnikiem przy tym typie treningu. By wykonać ukłon japoński usiądź w siadzie klęcznym, następnie wyłóż górną część ciała w kierunku podłogi, tak, by Twoje dłonie na niej spoczywały. Sięgaj rękami najdalej jak możesz, stopy pozostawiając na pośladkach. Czoło możesz również oprzeć na podłodze. To ćwiczenie rozciągnie Twoje plecy i pozwoli ciału na odpoczynek.

  Dzięki odpowiednio rozciągniętemu ciału nie straszna będzie Ci ani kontuzja ani, ani ból kręgosłupa.