• buty do biegania

  Pilates, czyli metoda na nowy sportowy początek

  O tym, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie nie trzeba już nikogo przekonywać. Niestety czasem bywa tak, że z równych powodów, często niezależnych od nas, przestajemy ćwiczyć. Wtedy z pomocą przyjdzie nam Pilates, czyli zajęcia fitness praktycznie dla każdego.

  Na czym polega Pilates?

  Pilates jest stosunkowo młodą sztuką, bo pojawił się dopiero wraz z początkami XX wieku, a nazwę zawdzięcza swojemu twórcy – Josephowi Pilatesowi. Jest to system ćwiczeń, który ma nam pomóc przede wszystkim we wzmocnieniu mięśni głębokich, rozciągnięciu całego ciała, a także odciążeniu kręgosłupa i poprawieniu ogólnej postury. Ćwiczenia są zainspirowane głównie yogą i zazwyczaj wykonywane w wolnym tempie.

  Komu zalecany jest Pilates?

  Pilates może uprawiać tak naprawdę każdy.  Nie jest to zbyt skomplikowana aktywność, a stanowi doskonały początek, żeby zacząć swoją przygodę z fitnessem. Dlatego też jeśli trudno Ci było ostatnio znaleźć czas na ćwiczenia i ucierpiała na tym Twoja kondycja, to Pilates może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. To także doskonała opcja dla osób, którym kontuzja uniemożliwiała trening, gdyż dzięki prostym ćwiczeniom mają możliwość powrotu do zdrowia.

  Sekret mięśni głębokich

  Pilates opiera się w dużej mierze na wzmacnianiu tak zwanych mięśni głębokich. Wiele razy może być tak, że gdy starasz się wykonać jakieś ćwiczenie, które w założeniu miało wzmocnić mięśnie brzucha, to odczuwasz ból w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa. W efekcie czego budzisz się ze spiętym karkiem i plecami, co zdecydowanie nie powinno mieć miejsca.

  Mięśnie głębokie służą właśnie temu, by takim sytuacjom przeciwdziałać.  Pełnią w pewnym sensie funkcję fundamentu, na którym budujemy naszą kondycję fizyczną. Pomagają nam w stabilizacji naszego ciała i uniknięciu niechcianych urazów i spięć.

  Pilates – S.O.S dla kręgosłupa

  Jeśli przykładowo prowadzimy osiadły tryb życia, to nasze mięśnie głębokie również się „rozleniwiają” i może ucierpieć na tym choćby dolny odcinek naszego kręgosłupa. Dzięki wzmocnieniu mięśni głębokich możemy odciążyć kręgosłup i przynieść mu ulgę.

  Podstawową zasadą w Pilatesie jest oddychanie tak, aby powietrze szło nie do naszego brzucha, ale rozpychało klatkę piersiową. W tym celu musimy zassać pępek w kierunku kręgosłupa i napiąć mięśnie, dzięki czemu będą one pracować, a dolny odcinek pleców nie będzie obciążony.

  Pilates to nie tylko wzmocnienie mięśni – to także ich rozciągnięcie i ćwiczenie postury. Naszemu kręgosłupowi jest potrzebne nie tylko ogólne wzmocnienie ciała, ale także zwykły odpoczynek. Pilates to także rutyna zaczerpnięta w dużej mierze z Yogi, która poradzi sobie z nawet najbardziej spiętym ciałem.

  Relaks i sport w jednym

  Pilates, dzięki stosunkowo wolnemu tempu, w jakim wykonywane są ćwiczenia oraz pracy z oddechem, pomoże Ci nie tylko odzyskać kondycję, ale także się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli na stresie cierpią nie tylko Twoje emocje, ale również spięte ciało, to warto wybrać właśnie te ćwiczenia. Nie pozostaje nic innego jak znaleźć najbliższą siłownię i zapisać się na zajęcia!