• błędy w odchudzaniu

  Nie możesz zrzucić wagi? Być może popełniasz któryś z tych błędów

  Jeśli od dłuższego czasu jesteś na diecie, ale nadal nie możesz osiągnąć zamierzonych rezultatów, to bardzo możliwe, że coś robisz nie tak. Prezentujemy zbiór najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas odchudzania.

  Zastanów się, co pijesz!

  Kiedy mówimy o diecie, to większość z nas od razu myśli o tym, co jemy i jak możemy to ograniczyć. Trzeba jednak pamiętać, że zbędne kalorie mogą się również ukrywać w tym, co pijemy. Podczas diety powinniśmy się wstrzymać od alkoholu, zwłaszcza piwa. Odstaw też soki – w stu mililitrach zwykłego soku znajduje się ponad 50 kilokalorii. Postaw na wodę, w której nie tylko nie ma zbędnych kalorii, ale dodatkowo pobudza ona nasz metabolizm.

  Czy podjadasz wieczorem?

  Jeśli jesz niewielkie śniadania, ale za to nadrabiasz kolacją, to popełniasz jeden z podstawowych błędów w dbaniu o smukłą sylwetkę. Im bliżej jesteśmy końca dnia, tym nasz metabolizm zwalnia, a więc trudniej będzie nam spalić obfity posiłek. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść optymalnie do kilku godzin przed pójściem spać. Przyjmuje się, że podczas diety można jeść do godziny 19, jeśli jednak kładziesz się spać późno, to możesz sobie pozwolić na dodatkową przekąskę. Popularnym trikiem na diecie jest picie zielonej herbaty, aby usprawnić proces spalania podczas samego snu.

  Organizm wyspany to organizm szczęśliwy

  Śpisz po 5/6 godzin dziennie? Często się nie wysypiasz? Niestety, cierpi na tym również Twoja dieta. Może to się wydawać dziwne, skoro chudniemy głównie dzięki aktywności fizycznej, jednak brak snu może również odbić się na tym, ile uda nam się schudnąć. Kiedy się nie wysypiasz, to jest to sygnał dla Twojego mózgu, że potrzebuje energii, innymi słowy – jedzenia. Zmniejsza się też zawartość hormonu, który odpowiedzialny jest za sygnalizowanie nam, że jesteśmy już pełni. Krótko mówiąc – nasz mózg gorzej pracuje, co wpływa również na nasze ciało. Co więcej podczas snu możemy spalić wiele kalorii. Niewysypianie się jest więc sporym błędem, jaki popełniamy podczas odchudzania.

  Postaw na dietę zamiast ćwiczeń

  Jeśli ćwiczysz nawet pięć razy w tygodniu, ale nie pilnujesz diety, to nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Ćwiczenia są zdecydowanie bardziej istotne przy rzeźbieniu mięśni, mniej natomiast przy odchudzaniu. Trening stanowi tylko 20% sukcesu, jeśli chcemy zrzucić na wadzę. Dieta decyduje więc w ogromnej mierze o tym, czy uda nam się schudnąć. Czas jaki do tej pory przyszło Ci spędzać na siłowni zamień na planowanie swojego jadłospisu, a rezultaty od razu staną się widoczne.

  Za duże porcje

  Dbasz o to, by jeść tyle razy dziennie, ile zalecają dietetycy, ale z jakiegoś powodu nadal przybierasz na wadze? Być może sęk tkwi za dużych porcjach, jakie sobie serwujesz. Trudno jest ważyć wszystkie swoje posiłki, gdyż zazwyczaj nie mamy na to wolnej chwili, warto jest jednak od czasu do czasu sprawdzać, ile nakładamy na talerz. Używaj też mniejszych naczyń, łatwiej będzie Ci w ten sposób dobierać odpowiednie porcje.

 • rozgrzewka przed treningiem

  Rozgrzewka – istotny punkt treningu

  Można pominąć wiele punktów treningu, jednak tym naprawdę istotnym, jeśli chcemy uniknąć kontuzji jest właśnie rozgrzewka. Zapewnia nam ona odpowiednie przygotowanie mięśni przed treningiem, by nie musieć potem leczyć naciągniętych mięśni. Jak odpowiednio się rozgrzewać przed rozpoczęciem ćwiczeń?

  Przyłóż się do rozgrzewki!

  Rozgrzanie ciała przed treningiem zajmie Ci około piętnastu minut. Często jednak nie przykładamy wystarczająco dużej wagi do rozgrzewki, wykonując ją niedokładnie. Mamy poczucie, że nie służy naszemu celowi jakim jest zazwyczaj utrata wagi czy wzmocnienie ciała. Nic bardziej mylnego. Trzeba zrozumieć, że rozgrzewka jest jednym z najważniejszych punktów naszego treningu, w trakcie którego przygotowujemy mięśnie do pracy. Bezpośrednio rozgrzewka może nie sprawi, że stracisz na wadze, ale jej nie wykonanie grozi kontuzją, która może wyłączyć Cię z treningu na dobre kilka tygodni. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie ją wykonywać.

  Rozgrzewka – nie zawsze taka sama

  Rozgrzewka to nie tylko rozciąganie. To przede wszystkim pobudzenie naszego organizmu i przygotowanie go do treningu. Bez minimalnego cardio prawdopodobnie się nie obędzie. Wszystko zależy też od typu treningu, jaki będzie przez nas wykonywany. Rozgrzewka będzie inaczej wyglądać, gdy chcemy ćwiczyć siłowo, zupełnie inaczej kiedy będziemy chcieli pobiegać. Rozgrzewka w obu przypadkach powinna zająć około piętnastu-dwudziestu minut.

  Rozgrzewka dla biegacza

  Jeśli planujesz biegać, to swoją rozgrzewkę najlepiej zacząć od zwykłego chodu. To przygotuje Twoje mięśnie oraz stawy do większego wysiłku. Zrób parę wykroków i dodaj tak zwane lunge, a więc wystaw jedną nogę do przodu ugnij kolana tak, by nie dotknęły one podłogi. Następnie przejdź do bardziej intensywnej rozgrzewki. Możesz zacząć od podskoków, które przyspieszą tętno. Przeskakuj z jednej nogi na drugą, następnie  możesz wykonać skipping. Ważne jest też rozciąganie mięśni, zwłaszcza ud, łydek, mięśni pośladkowych i czworogłowych.

  Rozgrzewka przed treningiem siłowym

  Jeśli o jakiejś aktywności fizycznej można powiedzieć, że łatwo się jest podczas jej wykonywania nabawić kontuzji, to jest to właśnie trening siłowy. Na początku należy przeprowadzić trening aerobowy. Możesz poćwiczyć na rowerku lub bieżni, sprawdzi się też orbitrek. Wykonuj ten etap przez kilka minut. Następnie przejdź do „rozruszenia” całego ciała. Wykonuj nieskomplikowane ruchy stawów kolanowych i łokciowych, by przygotować je do treningu. Ostatnim etapem rozgrzewki powinny być ćwiczenia o mniejszym obciążeniu, które mamy zamiar tego dnia wykonywać. W ten sposób nasz organizm stopniowo będzie przygotowywał się na trening.

  Pamiętaj też, aby przed treningiem zaopatrzyć się wodę, która jest nam niezbędna podczas wysiłku fizycznego. Wiesz już jak prawidłowo się rozgrzewać, by uniknąć niechcianej kontuzji? W takim razie nie pozostaje Ci już nic innego, jak ruszać na trening. Powodzenia!

 • szkółka piłkarska

  Szkółka piłkarska dla dziecka – czym się kierować

  Popularność piłki nożnej nie maleje, a szkółki piłkarskie dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Szkółka jest miejscem, w którym Twoje dziecko może być nie tylko aktywne, ale również świetnie się bawić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkółki piłkarskiej?

  Jeśli Twoje dziecko zaczęło interesować się sportem, to warto je tylko do niego zachęcić. Obecnie powstaje mnóstwo placówek sportowych dla dzieci, a wśród nich właśnie szkółki piłkarskie. Nie zapisuj jednak swojej pociechy do byle jakiej szkółki. Zastanów się dobrze i zrób odpowiedni research, żeby przypadkiem nie zrazić dziecka do sportu.

  Wyposażenie szkółki piłkarskiej – istotna rzecz!

  Choć szkółki piłkarskie nie mają być profesjonalnymi stadionami, to jednak muszą mieć odpowiednie wyposażenie. Sprawdź, czy upatrzona przez Ciebie szkółka jest zaopatrzona w odpowiedni sprzęt, czy też konieczne będzie dokładanie pieniędzy z własnej kieszeni.

  Zainteresuj  się stanem boisk, na których odbywają się treningi. Najlepiej jeśli wybierzesz się do szkółki na własną rękę, ale jeśli nie masz na to czasu – zapytaj znajomych lub posprawdzaj opinie w Internecie. To zawsze poszerzy Twoją wiedzę i pomoże Ci szybciej podjąć decyzję.

  Zwróć uwagę na trenerów

  Trenerzy w szkółce piłkarskiej są jednym z najważniejszych elementów, które zdecydują o tym, którą powinniśmy wybrać. W końcu to pod okiem trenera odbywają się zajęcia i to on będzie musiał zadbać nie tylko o aktywność sportową, ale też zabawę dla dzieciaków.

  Sprawdź jakie doświadczenie w pracy z dziećmi mają trenerzy w szkółce, która Cię interesuje. Warto też zobaczyć, czy pracują długo w samej placówce, czy też dopiero zaczynają swoją przygodę z trenowaniem.

  Dowiedz się też, czy dany trener stawia przede wszystkim na sport i trenowanie czy też pozwala dzieciakom po prostu się pobawić. Pamiętaj, że nieodpowiedni trener może trwale zrazić Twoje dziecko do sportu. Warto więc, żeby aktywność fizyczną kojarzyło nie tylko z treningiem, ale też z miło spędzonym czasem wśród rówieśników.

  Organizacja szkółki piłkarskiej

  Zwróć szczególną uwagę na to, jak organizowane są zajęcia, a zwłaszcza na to, jak wyglądają grupy. Być może na jednego trenera przypada zbyt dużo dzieci? W takiej sytuacji nie będzie się on mógł skupić personalnie na każdym dziecku z osobna i ciężko będzie mu wychwycić, kto potrzebuje dodatkowej rady. Warto też sprawdzić, czy trenerzy mają asystentów, którzy są bardzo pomocni w pracy z dużą grupą.

  Bardzo ważnym aspektem, który jest często pomijany, są grupy wiekowe. Czy są dostosowane do potrzeb dzieci w danym wieku? Czy są odpowiednio podzielone tak, aby wszyscy byli mniej więcej na tym samym poziomie? Upewnij się, że Twoje dziecko będzie w odpowiedniej grupie, a nie z dziećmi dużo starszymi od siebie

  Wybór szkółki to niełatwa decyzja!

  Posłanie dziecka do szkółki piłkarskiej to często ciężki orzech do zgryzienia. Nie zastanawiaj się jednak na sprawą zbyt długo. Większość szkółek jest dobrze wyposażonych, a dzieci doskonale się tam bawią. Wystarczy, że sprawdzisz co trzeba, a Twoje dziecko na pewno będzie zadowolone.