• Rodzaje orbitreków – który wybrać?

  Aktywność fizyczna pod różnymi postaciami stale zyskuje na popularności w naszym kraju. Wciąż powstają nowe siłownie i warsztaty fitness. Jednak nie do każdego taka forma ćwiczeń przemawia. Dużo osób wciąż woli swoje własne domowe zacisze i ćwiczenia wykonywane w domu.
  Zdecydowanie jednym z najlepszych przyrządów do domowych ćwiczeń jest orbitrek.

  Czym jest orbitrek?

  Orbitrek to urządzenie, które swoim działaniem i wykonywanym na nim zakresem ruchu łączy w sobie trzy inne urządzenia. W orbitreku zawarty jest steper, bieżnia i rowerek. Inaczej mówiąc, ćwicząc na orbitreku angażujemy te same mięśnie, które pobudzone są właśnie na tych trzech urządzeniach. Ćwicząc na orbitreku wprawiamy w ruch, aż do 80% posiadanych mięśni, przy znacznie mniejszym obciążeniu stawów oraz z zachowaniem większej płynności ruchów, co z kolei bardzo pozytywnie działa na układ oddechowy i krążenia.

  Rodzaje orbitreków

  Na rynku obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje orbitreków, których podstawową różnicą jest sposób wytwarzanego obciążenia podczas wykonywania ćwiczeń. Tym modelami są wersje elektromagnetyczne i magnetyczne.

  System elektromagnetyczny opiera swoje działanie na sterowanych przez komputer elektromagnesach. To one zwiększają lub zmniejszają swoje oddziaływanie na koło zamachowe, odpowiadając na sygnały z komputera, a tym samym regulują obciążenie dla ćwiczącego. System ten jest bardzo wygodny, cichy i płynny w swoim działaniu. Niestety jest to wersja dość kosztowna oraz wymagająca od użytkownika stałego podłączenia urządzenia do prądu.

  Orbitrek magnetyczny również opiera swoje działanie na magnesach. Różnica tkwi w oddziaływaniu magnesów na koło zamachowe. Zamiast elektromagnetycznego oddziaływania, użytkownik ustala ich położenie względem koła zamachowego, a co za tym idzie stwarzany przez urządzenie opór. Odbywa się to za pośrednictwem silnika lub pokrętła.
  W przypadku wersji z silnikiem, komputer mechanicznie oddala lub przybliża magnesy, regulując obciążenie. W wersji z pokrętłem, sygnały elektryczne zastąpione są skomplikowanym systemem linek, które mechanicznie zmieniają położenie magnesów.

  Niewątpliwą zaletą systemu magnetycznego jest niska cena oraz brak konieczności stałego podłączenia do prądu w wersji z pokrętłem. Jest to jednak rozwiązanie dość zawodne. Duża liczba ruchomych elementów, szczególnie w wersji bez silnika, stwarza ogromne ryzyko licznych usterek. Mimo to orbitrek magnetyczny jest zdecydowane najczęściej wybieranym modelem do użytku w domowych warunkach. Niska cena powoduje, że cieszy się niesłabnącą popularnością.

  Orbitreki w sklepie sport-shop.pl