• rozgrzewka przed treningiem

  Rozgrzewka – istotny punkt treningu

  Można pominąć wiele punktów treningu, jednak tym naprawdę istotnym, jeśli chcemy uniknąć kontuzji jest właśnie rozgrzewka. Zapewnia nam ona odpowiednie przygotowanie mięśni przed treningiem, by nie musieć potem leczyć naciągniętych mięśni. Jak odpowiednio się rozgrzewać przed rozpoczęciem ćwiczeń?

  Przyłóż się do rozgrzewki!

  Rozgrzanie ciała przed treningiem zajmie Ci około piętnastu minut. Często jednak nie przykładamy wystarczająco dużej wagi do rozgrzewki, wykonując ją niedokładnie. Mamy poczucie, że nie służy naszemu celowi jakim jest zazwyczaj utrata wagi czy wzmocnienie ciała. Nic bardziej mylnego. Trzeba zrozumieć, że rozgrzewka jest jednym z najważniejszych punktów naszego treningu, w trakcie którego przygotowujemy mięśnie do pracy. Bezpośrednio rozgrzewka może nie sprawi, że stracisz na wadze, ale jej nie wykonanie grozi kontuzją, która może wyłączyć Cię z treningu na dobre kilka tygodni. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie ją wykonywać.

  Rozgrzewka – nie zawsze taka sama

  Rozgrzewka to nie tylko rozciąganie. To przede wszystkim pobudzenie naszego organizmu i przygotowanie go do treningu. Bez minimalnego cardio prawdopodobnie się nie obędzie. Wszystko zależy też od typu treningu, jaki będzie przez nas wykonywany. Rozgrzewka będzie inaczej wyglądać, gdy chcemy ćwiczyć siłowo, zupełnie inaczej kiedy będziemy chcieli pobiegać. Rozgrzewka w obu przypadkach powinna zająć około piętnastu-dwudziestu minut.

  Rozgrzewka dla biegacza

  Jeśli planujesz biegać, to swoją rozgrzewkę najlepiej zacząć od zwykłego chodu. To przygotuje Twoje mięśnie oraz stawy do większego wysiłku. Zrób parę wykroków i dodaj tak zwane lunge, a więc wystaw jedną nogę do przodu ugnij kolana tak, by nie dotknęły one podłogi. Następnie przejdź do bardziej intensywnej rozgrzewki. Możesz zacząć od podskoków, które przyspieszą tętno. Przeskakuj z jednej nogi na drugą, następnie  możesz wykonać skipping. Ważne jest też rozciąganie mięśni, zwłaszcza ud, łydek, mięśni pośladkowych i czworogłowych.

  Rozgrzewka przed treningiem siłowym

  Jeśli o jakiejś aktywności fizycznej można powiedzieć, że łatwo się jest podczas jej wykonywania nabawić kontuzji, to jest to właśnie trening siłowy. Na początku należy przeprowadzić trening aerobowy. Możesz poćwiczyć na rowerku lub bieżni, sprawdzi się też orbitrek. Wykonuj ten etap przez kilka minut. Następnie przejdź do „rozruszenia” całego ciała. Wykonuj nieskomplikowane ruchy stawów kolanowych i łokciowych, by przygotować je do treningu. Ostatnim etapem rozgrzewki powinny być ćwiczenia o mniejszym obciążeniu, które mamy zamiar tego dnia wykonywać. W ten sposób nasz organizm stopniowo będzie przygotowywał się na trening.

  Pamiętaj też, aby przed treningiem zaopatrzyć się wodę, która jest nam niezbędna podczas wysiłku fizycznego. Wiesz już jak prawidłowo się rozgrzewać, by uniknąć niechcianej kontuzji? W takim razie nie pozostaje Ci już nic innego, jak ruszać na trening. Powodzenia!