• trening cardio

  Trening cardio – spalaj tłuszcz skutecznie

  Aby pozbyć się zbędnych kilogramów nie wystarczy ćwiczyć mięśni na siłowni. Co nam z tego, że będziemy umięśnieni, jeśli nie będzie ich widać przez nadprogramowy tłuszcz. Kluczem w uzyskaniu szczupłej sylwetki jest trening cardio, a więc taki, który przyspieszy nam bicie serca.

  Czym jest trening cardio?

  Trening cardio, znany także pod nazwą treningu aerobowego, polega na wykonywaniu ćwiczeń angażujących wiele grup mięśni, tak, by przyspieszyć tętno. Szybkość bicia serca podczas treningu powinna osiągnąć co najmniej połowę naszego maksimum, nie powinna za to przekroczyć 70%. Wszystkie czynności takie jak na przykład bieganie, jazda na rowerze, pływanie, czy nawet wchodzenie po schodach – zaliczają się do treningu cardio. Jest nastawiony właśnie na utratę masy ciała, w mniejszym stopniu na wzmacnianie mięśni. Słowem, jeśli serce bije Ci szybko, nie możesz złapać oddechu, a pot ścieka ci po twarzy, to Twoje cardio wykonujesz poprawnie.

  Ćwicz gdzie tylko możesz

  Wielką zaletą treningu cardio jest to, że można go wykonywać w każdym miejscu. Możesz biegać na zewnątrz, robić pajacyki w domu lub wybrać się na zajęcia z cardio, które w swojej ofercie ma prawie każda większa siłownia. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to butelka wody, bez której nie sposób jest rozpocząć intensywnego treningu spalającego. Istnieje wiele „szkół” treningu cardio – możesz stosować dłuższe, dziesięciosekundowe przerwy pomiędzy ćwiczeniami (oczywiście się nie zatrzymujesz, jedynie truchtasz w miejscu) lub zdecydować się na krótszy trening, z przerwami jedynie po pięć sekund. Dopóki Twoje serce będzie pracować na wysokich obrotach, dopóty możesz być pewien, że spalasz kalorie. Pamiętaj, żeby angażować wiele grup mięśni, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że utrata kilogramów przebiegnie szybciej.

  Trening cardio – najlepsze ćwiczenia

  Ćwiczeń cardio jest wiele, dlatego warto jest przyjrzeć się tym, które najskuteczniej pomogą nam w walce z nadwagą.Oto nasz wybór skutecznych ćwiczeń, które możesz wykorzystać podczas swojego treningu cardio:

  burpee – burpee, które niestety nie znalazło sobie jeszcze określenia w polskim słowniku, polega wykonaniu przysiadu, następnie odskoczeniu do tyłu tak, by znaleźć się w pozycji deski, powrotnego doskoku do przysiadu i wyskoku w górę. Angażuje mięśnie rąk, brzucha i nóg, jednocześnie skutecznie podwyższając tętno.

  podskoki z użyciem skakanki – wykonywane z odpowiednią intensywnością tzw. „skakanie na skakance” jest świetnym ćwiczeniem, które możesz włączyć do swojego treningu cardio. Możesz posłużyć wariacjami – skakać na jednej nodze, przy użyciu obu nóg lub przechodzić płynnie z jednej na drugą. Szacuje się, że podczas minuty skakania możesz spalić nawet 10 kalorii.

  bieganie – jest świetnym sposobem na to, by pozostać w formie. Podczas godzinnego biegu można spalić aż 600 kalorii. To doskonała opcja dla tych, którzy swój trening wolą przenieść na świeże powietrze, zamiast ćwiczyć w domu lub na siłowni.

  Pamiętaj, że niektóre ćwiczenia nie mogą być wykonywane przez wszystkich, dlatego warto upewnić się u fizjoterapeuty, które będą najlepsze dla Ciebie.